YENİ HAÇLI SEFERİNİN AYAK SESLERİ

Macar, Leh, Ulah, İtalyan, Çek, Litvanyalı, Hırvat, Alman, Fransız ve Venedikli müttefiklerin savaş hazırlığında olduğu haberi, Osmanlı istihbaratına bomba gibi düştü. Haber, Osmanlıların yeni bir Haçlı Seferi’ne maruz kalacağına dair endişeleri artırırken; Saltanat Şurası üyeleri, olası Haçlı Seferi’ne karşı alınacak tedbirleri görüşmek üzere acilen Başkent Edirne’de toplantıya çağırıldı.

Sultan II. Murat Han’ın Rumeli fetihleri sonunda; Macaristan ve Lehistan ile 12 Temmuz 1444 tarihinde imzalanan Segedin Antlaşması, on yıllık bir barış dönemi öngörüyordu. Ancak; Sultan Murat Han’ın, sulh devresinden de istifadeyle, veliaht Mehmet’in (Fatih) idaresini görmek  amacıyla yorulduğunu ileri sürerek saltanattan çekilmesi, Haçlılar tarafından tarihi bir fırsat olarak değerlendirildi. Osmanlı tahtına 13 yaşında, tecrübesiz birinin çıktığını öğrenen Haçlıların, savaş hazırlıklarına giriştikleri haberi; Osmanlı askeri bürokrasisine bomba gibi düştü.
Alınan istihbarata göre: Fırsatı kaçırmak istemeyen Bizans İmparatoru ile Venedik senatosu, Osmanlıları Rumeli’den çıkarmanın zamanının geldiği iddiasıyla, Macar kralı Vladislas’a yeminini bozdurdular. Bizans imparatoru, kardinal Çesarini ve Macar kralı Vladislas, Haçlı seferi için hazırlıklara başladılar. Yaptıkları plana göre; Haçlı gemileri, Çanakkale ve Karadeniz boğazını tutacaklar, Anadolu’da bulunan Sultan İkinci Murat’ın Rumeli’ye geçmesine mâni olacaklar ve zincirleme savaşlarla yorulmuş ve çocuk yaştaki Sultan İkinci Mehmet’in kumandasında olan Osmanlı ordusunu kolayca imha edecekler… Hazırlıklarına devam eden Haçlı ordusunun; Macar, Leh, Ulah, İtalyan, Çek, Litvanya, Hırvat, Alman, Fransız ve Venedik kuvvetlerinden oluştuğu malumatı da Osmanlı istihbaratı tarafından edinilen bilgiler arasında. Venedik, müttefik ordularına kuvvetli bir donanmayla yardım edecek. Eflak ve Boğdan voyvodalıkları da mühim kuvvetlerle müttefiklere katılacaklar.
Hıristiyan müttefiklerin harp ilanı ve giriştikleri hazırlıkların haber alınmasıyla başkent Edirne’de endişeli bir hava esmeye başladı. Edirne’de toplanacak saltanat şûrâsında, alınacak tedbirlerin görüşülmesi ve ordunun başında kumandan olarak kimin bulunacağının karara bağlanması bekleniyor.

Share