PAŞA’DAN İNGİLİZLERE REST

Medine’de İngilizlere karşı yürüttüğü iki yıldan uzun süre destansı müdafaa ile ünlenen Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa’nın Mısır’daki esareti sürüyor. Medine’de bin bir türlü zorluk altında olmasına rağmen İngilizlere ve yerli destekçilerine pes etmeyen Paşa, Osmanlı Devleti’nin ve Müslümanların yüksek menfaatleri öne sürülerek ikna edilebilmişti.

Osman ŞAHİN
Düşmanlarının büyük hayranlık beslediği Fahreddin Paşa, diğer esirlerden farklı olarak bir takım imtiyazlara sahip. Haftanın belirli günlerinde otomobille şehirde gezmesine müsaade edilen Çöl Kaplanı’na, Mısır’ın yerli halkı da büyük teveccüh gösteriyor. Üzerinde gururla taşıdığı üniforması ile görülen Paşa’nın aracı çoğu zaman Mısırlılarca alkışlarla ve tezahüratla karşılanıyor.
Mısırlıların bu davranışının İngilizlerin oldukça ağırına gittiği belirtilirken, İngiliz üst komuta kademesinde Fahreddin Paşa’ya ilişkin bir takım şüphelerin dile getirildiği ifade ediliyor. İngilizleri özellikle yerli halkın galeyana gelerek isyana kalkışması korkutuyor.
Böyle bir olayın vuku bulmasını istemeyen İngilizler, çözümü Fahreddin Paşa’nın üniformasında buldu. Fahreddin Paşa’nın şehir gezilerinde üniformasını çıkarmasını teklif eden İngilizler aldıkları cevap karşısında şaşkına döndü. İngilizlerin teklifine: ”Ben Harbiye Mektebi’nden subay çıktığımdan beri üniformamı sırtımdan çıkarmadım. Bu sebeple ne gezmeye çıkarım ne de üniformamı çıkarırım” şeklinde cevap veren Paşa, İngilizleri şaşkına çevirdi.
(*) Fahreddin Paşa, İngilizlere bu cevabı vermesinin ardından 7 ay boyunca bulunduğu Kasr-el Nil Kışlası’ndan dışarıya adımını atmadı.

Share