O KÖYÜN ADI DEĞİŞTİRİLDİ

Kastamonu’nun Köre yöresinde yer alan tarihi bir yerleşim olan ve eski adı Dereköy olan köyün adı Ersizlerdere olarak değişti. Söz konusu isim değişikliğinin idari kararla değil mücbir sebeple gerçekleşmesi üzüntüye neden oldu…

Haber merkezimize ulaşan bilgilere göre; Kastamonu iline 68 Km., Küre ilçesine 7 Km. uzaklıkta olan Ersizlerdere köyü, Fatih Sultan Mehmet’in 1460 yılında Kastamonu’yu almasıyla Osmanlı Devleti yönetimine geçti. İmparatorluk döneminde ismi Dereköy olan Ersizlerdere, bu adı; İstiklal (ﺍﺳﺘﻘﻼﻝ) Savaşı’nda eli silah tutan bütün erkeklerini cepheye (ﺟﺒﻬﻪ) göndermesi ve gidenlerin tamamının şehit olmasından dolayı aldı. Ersizlerdere köyünün hanımlarının da erkekleri kadar kahraman ve fedakar oldukları ifade ediliyor. Köyün hanımlarının, İstiklal Harbi sırasında İnebolu’dan Ankara’ya uzanan hatta cephane sevkiyatında (ﺳﻮﻗﻴّﺎﺕ) görev aldıkları kaydedildi.

Uzak: Kuzey Afrika’nın yerli bir halkı olan Tuareglerin erkekleri, ergenlik çağına girince peçe takmaya başlarlar. Peçenin kötü ruhları uzak tuttuğuna inanırlar.

(ﺍﺳﺘﻘﻼﻝ) Maddî veya mânevî bakımdan kimseye bağlı ve tâbi olmama, kimsenin buyruğu altında bulunmama, bağımsızlık.

(ﺟﺒﻬﻪ) Savaş bölgesi, harp sâhası.

(ﺳﻮﻗﻴّﺎﺕ) (Askerî) Birliklerin ve bu birlikler için gerekli olan personel, erzak, mühimmat vb. şeylerin bir yerden başka bir yere gönderilmesi işi.

Share