MOLLA FENARİ’DEN YILDIRIM’A: NO, YOU CAN’T!

mahkemeMolla Fenari, şahit olarak dinlenmesi gereken bir dava için mahkeme salonunda bekleyen Sultan Yıldırım Bayezid Han’ın şehadetini reddederek şok bir karara imza attı!

Zeynel Kartal
Bir süredir Bursa Kadılığı vazifesini yürütmekte olan Molla Fenari şok bir karara imza attı. Molla Fenari, şahit olarak dinlenmesi gereken bir dava için mahkeme salonunda bekleyen Sultan Yıldırım Bayezid Han’ın şehadetini reddetti. İslam’a göre cemaatle namaz kılmayanın mahkemedeki şahitliğinin makbul olmadığını söyleyen Fenari, Yıldırım Bayezid’i sert bir dille uyardı. Davanın görüşülmesi sırasında Sultan sözün kendisine gelmesini, ellerini önüne bağlayıp ayakta bekledi. Bir süre Sultanı süzen Molla Fenari: “Senin şahitliğini kabul etmem mümkün değil. Zira gördüğüm ve bildiğim kadarıyla sen namazlarını cemaatle kılmıyorsun. Cemaate katılma imkânı olduğu halde bu sevaba ortak olmayı terk eden kimse, pekâlâ yalancı şahitlik de edebilir.” şeklinde konuştu. Fenari’nin sözünü gıkı çıkmadan dinleyen Yıldırım Bayezid Han, beklenenin aksine Kadının emrine itaatte geç kalmadı. Boynunu büküp mahkemeden ayrılan Padişahın bu makul tavrını salonda bulunanlar ayakta alkışladı. “En büyük Sultan bizim Sultan”, “En büyük Molla bizim Molla”, “Yıldırım sen bizim her şeyimizsin” “Biz biz biz, Yıldırım’ın nesliyiz” şeklinde slogan atan kalabalığı susturmakta adliye görevlileri zorluk çekti.
Ayrıca olayın basına yansımayan bölümünde Yıldırım Bayezid Han’ın bu duruma pek üzüldüğü ve hatasını telafi etmek için bir takım girişimlerde bulunduğu söyleniyor. Sarayın hemen yanı başında yükselmeye başlayan kubbeli bina ise kafalarda soru işaretlerine sebep oldu.

 

Share