METEOROLOJİDEN KORKUTAN UYARI

Amerikan Meteoroloji Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre önümüzdeki aylarda son elli yılın soğuk kışını yaşayacağız.

Amerikan Meteoroloji Dairesi tarafından yapılan “son elli yılın en sert kışının yaşanacağı” uyarısı bilhassa Kuzey Amerika Kıtası’nda endişeye (ﺍﻧﺪﻳﺸﻪ) neden olurken, Meteoroloji Dairesi’nin hava tahmin yöntemlerinin güvenirliği tartışmaya neden oldu. Tartışmaların kıvılcımını ise aşağıdaki hadisenin basına yansıması ateşledi.

Aldığı cevaptan dolayı iyice endişelenen Şef, telefonun öbür ucundaki meteoroloji yetkilisine “Kışın bu kadar sert geçeceğinden nasıl bu kadar emin olabildiklerini” sormuş.

İddiaya göre; sonbahar gelince Kızılderililer toplanıp şeflerine kışın nasıl geçeceğini sormuşlar. Şef konuyla ilgili fikri olmasa da şeflik karizmasını çizdirmemek için kışın soğuk geçeceğini, ona göre hazırlık yapmaları gerektiğini, bunun için de bol bol odun toplamaları gerektiğini söylemiş. Fakat kışın gerçekte nasıl geçeceğine dair en ufak bir fikri olmadığı için bir fırsatını bulup yakın bir kasabaya gittiğinde oradan kimseye görünmeden telefon açarak meteoroloji yetkililerine ulaşmış ve onlara bu sene kışın nasıl geçeceğini sormuş. Telefondaki yetkili “Bu kış soğuk geçecek” cevabını vermiş.

Kabilesine (ﻗﺒﻴﻠﻪ) geri dönen şef,  kabile üyelerine; odun toplamaları konusunda daha sıkı çalışmaları gerektiğini söyleyerek odun toplama işini hızlandırmış. Bir iki hafta sonra şef tekrar kasabaya inerek meteoroloji yetkililerine, kış mevsiminin gerçekten soğuk geçip geçmeyeceğini sormuş. Telefondaki yetkili `Evet, bu kış gerçekten çok soğuk geçecek` cevabını vermiş. Bunun üzerine kabilesine geri dönen Şef, Kızılderilileri daha çok odun toplamaları gerektiği konusunda uyarıp, emirler vermiş.

Aradan bir iki hafta daha geçtikten sonra Şef tekrar kasabaya inerek, meteorolojiyi arayıp: “Bu kışın gerçekten soğuk geçeceğinden emin misiniz?” diye aynı soruyu tekrardan yöneltmiş. Karşıdaki yetkili “Evet, kesinlikle eminiz hatta önümüzdeki kış, muhtemelen (ﻣﺤﺘﻤﻼً) son elli yılın en sert kışlarından biri olacak” diye cevap vermiş. Aldığı cevaptan dolayı iyice endişelenen Şef, telefonun öbür ucundaki meteoroloji yetkilisine “Kışın bu kadar sert geçeceğinden nasıl bu kadar emin olabildiklerini” sormuş. Meteoroloji uzmanı Şefin sorusunu şu şekilde cevaplamış: “Çünkü Kızılderililer deli gibi odun topluyorlar!”

 

(ﺍﻧﺪﻳﺸﻪ) Merak, kaygı, tasa.

(ﻗﺒﻴﻠﻪ) Aynı soydan gelen ve bir başkanın yönetiminde yaşayan göçebe topluluk, boy.

(ﻣﺤﺘﻤﻼً) İhtimal dahilinde, görünüşe göre.

Share