KANUNİ’DEN CAMBAZA ŞOK İHSAN

igneDikiş ipliğini beş metre uzaktaki iğnenin deliğine geçiren cambaza; Kanuni Sultan Süleyman tarafından yüz altın yüz de sopa ihsan edildi…

Kanuni Sultan Süleyman’ın şeref misafiri olarak katıldığı düğünde cambazlık gösterileri esnasında ilginç bir olay yaşandı: Gösterileri zevkle izleyen Kanuni Sultan Süleyman, birinci gelen cambaza ihsanlarda bulunacağını ilan ettirdi. Ateş yutanlar, vücutlarına şiş sokanlar ve kor üstünde yürüyenlerin artık alışıldık gösterilerinin ardından sahne alan bir şahıs; sergilediği sıra dışı performansla hem padişahın hem de izleyenlerin büyük beğenisini kazandı.
Görgü şahitlerinin ifadesine göre; söz konusu şahsın bir dikiş iğnesini 5 metre uzağa koyup, dikiş ipini 5 metre uzaktan atarak, iğnenin deliğinden geçirmesi; Kanuni’yi hayretler içinde bıraktı.
Padişahın: “Tesadüfen attı. Böyle bir şey mümkün değil!” şeklindeki yorumu üzerine cambaz; gösterisini başarıyla bir kez daha tekrar etti. Tatmin olmayan Kanuni’nin, şaşkınlık içerisinde: “Bir daha yap bakalım!” demesi üzerine; üçüncü denemesini de başarıyla tamamlayan cambaz, padişahın takdirini kazandı. Üçüncü denemeyi de ayakta izleyen Kanuni Sultan Süleyman, katıla katıla gülerek şu emri verdi: “Bu adama 100 altın verin, 100 de sopa atın.” Cambazın: “Padişahım 100 altını anladık ama neden 100 sopa?” sorusu üzerine Kanuni şu cevabı verdi: “100 altın maharetin için. Helal olsun. 100 sopa da boş işler ile uğraştığın için. Bu da bana helal olsun.”

Share