HAFIZ OSMAN’DAN KELEPİR VAV

Sanat çevrelerinde şaşkınlığa yol açan olay! Eserleri müzayedelerde binlerce altına alıcı bulan meşhur Hattat Hafız Osman, karşıdan karşıya geçmek için kayıkçıya ücret olarak paha biçilmez bir “vav” çizdi. Üstüne üstlük; kendisine vuran  piyangonun farkında bile olmayan kayıkçıdan bir de fırça yedi!

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, sanat çevrelerinde şaşkınlığa yol açan olay şöyle gerçekleşti: Fırtınalı bir günde dolmuş kayıkla Beşiktaş’a geçmesi gereken  hattat Hafız Osman, bindiği kayık Beşiktaş’a yaklaşmak üzereyken, kayıkçının ücretleri toplamaya başlamasıyla mahcubiyetinden kıpkırmızı kesildi: Aceleyle evden çıkan ünlü hattat, para kesesini evde unutmuştu ve yanında kayıkçının ücretini ödeyecek kadar bile parası yoktu. Kayıkçıya; “Efendi, yanımda param yok, ben sana bir “vav” yazayım. Bunu sahaflara götür. Karşılığını alırsın” dedi. Büyük hattat Hafız Osman’ı tanımayan ve eserlerinin ne kadar değerli olduğunu da doğal olarak bilmeyen kayıkçının; yüzünü ekşitip, söylene söylene yazıyı aldığı görüldü.
Olayın üzerinden kısa bir müddet geçtikten sonra kayıkçının yolunun sahaflara düştüğü öğrenildi. Burada çeşitli levha ve yazıların iyi fiyatlarla alınıp satıldığını gören kayıkçının aklına cebindeki, Hattat Osman Efendi’nin yazmış bulunduğu “vav” harfi geldi. Harfin yazılı olduğu kağıdı cebinden çıkarıp karşısına çıkan ilk satıcıya götürdü. Satıcı yazıyı alır almaz “Hafız Osman vav’ı” diyerek açık artırmaya başladı. Satıcının elinde Hafız Osman hattı bulunduğunu duyan kalabalığın, birden çevreye toplanması karşısında kayıkçının şaşkınlığını gizleyemediği gözlemlendi. Kayıkçının alırken dudak büktüğü “vav” harfi, açık artırma sonucunda; Boğaz’ın en işlek hatlarından birinde kayık işleten kayıkçının bir haftalık kazancından daha yüksek bir fiyata satıldı. Açık artırma sonucunda şaşkınlığına sevinç de eklenen kayıkçının “İnşallah aynı adamla bir daha karşılaşır da; geçiş ücreti karşılığında yine aynı hattan yazdırıp, satarım.” diye dualar etmeye başladığı tahmin ediliyor.
Satış işleminin tamamlanmasını müteakkip günlerden birinde Hafız Osman’ın yine karşıya geçmesinin gerektiği ve yine aynı kayıkçıyla karşılaştığı da haber merkezimize ulaşan bilgiler arasında: Ücretler toplanırken kayıkçının Hafız Osman’a: “Efendi para istemez. Sen bir “vav” yazıver yeter.” dediği, Hafız Osman’ın ise gülümseyerek kayıkçıya şu cevabı verdiği iddia ediliyor: “Efendi o “vav” her zaman yazılmaz. Sen dua et para kesemi yine evde unutayım…”

Share