FAKİR TEREYAĞI ÜRETİLDİ

Tereyağının Avrupa’da az bulunan ve pahalı bir gıda olması nedeniyle Fransa’da düzenlenen “tadı tereyağına en çok benzeyen sahte ürün” yarışmasına katılan tek kişi olan Hippolyte Mege-Mouries adlı Fransız vatandaşı, galibiyetin sahibi oldu.

Lezzeti, güzel kokusu, yüksek gıda değeri ve kolay hazmı nedeniyle rağbet (ﺭﻏﺒﺖ) gören ve bu sebepten dolayı da bilhassa Avrupa’da pahalı bir ürün olan tereyağının yerini tutabilecek, ucuz ve uzun süre saklanması mümkün olan dayanıklı bir alternatif geliştirme gayesine matuf (ﻣﻌﻄﻮﻒ) olarak yarışma düzenlendi (1870). III. Napolyon tarafından düzenlenen yarışmaya beklenilen seviyede ilgi gösterilmemesi hayal kırıklığına yol açarken yarışmanın tek katılımcısı olan Mege-Mouries isimli Fransız vatandaşı galibiyetin ve en iyi ürünü geliştirene verileceği vaat edilen para ödülünün sahibi oldu.

Edinilen bilgilere göre Mege-Mouries, çalışmalarına zaten iki yıl önce Vincennes’de bir çiftlikte başlamıştı bile. Hayvanlarını yeterince beslemediği gerekçesiyle köylülerin sert tepkileriyle karşılaşıyordu. Oysa o bir deney yapmaktaydı. Deney sonunda gördü ki çok yiyen ineklerden daha çok süt alınmakta, dolayısıyla, bu daha çok sütten de daha çok yağ yapılmaktaydı. Buradan yola çıkarak, sütteki yağ yapıcı maddelerin, hayvanlar tarafından yenen besinlerden geldiğini anladı. Ayrıca hayvanın vücudunda bulunan yağ da sütü oluşturan etkenlerden biriydi. Bütün bu yargılardan sonra, içyağı, kaymak, inek memesi, domuz karnı ve soda bikarbonat kullanarak ilk denemelerine başladı. Çalışmasının bir aşamasında, karışımın inci benzeri bir hal aldığını gördü. Bunun üzerine “Margarin”diye bağırdı. Aslında “Margarit” diye bağırmak istemişti ve bu Yunanca sözcük “inci” anlamına geliyordu.

Yarışmanın neticelenmesinin (ﻧﺘﻴﺠﻪ) ardından Poissy’de bir margarin fabrikası kurulmasına karar verildi. Ancak tam kuruluş çalışmalarının sürdüğü sırada, Fransa-Avusturya savaşı patladı ve proje yarım kaldı. Bunun üzerine Jan ve Anton Jurgens adlı iki Hollandalı yağ tüccarı, 60 bin frank karşılığında margarin üretim hakkını satın aldılar ve 1871 yılında Hollanda’nın Oss kentinde ilk margarin fabrikasını kurdular.

Eğer genç yaşta veya çabucak ölmek istiyorsanız, bu gayeye matuf olarak margarinin bilinen önemli yararları ise şunlardır…

Hidrojenize yağ olarak da ifade edilen margarin, temelde; sıvı yağların sıvı olmalarını sağlayan bağlarının hidrojenle doldurularak katı hale getirilmiş şeklidir. Günümüzde; söz konusu işlem sonucunda zararlı trans yağlar oluştuğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yolla elde edilen trans yağlar tabiatta (ﻃﺒﻴﻌﺖ) bulunmazlar. Bu yüzden insan vücudu doğasına uygun olmayan bu yağları tanımaz ve yakamaz. Beslenme uzmanlarının ifadelerine göre; insan vücudu için uygun olan yağlar; doğada Allah’ın var ettiği tereyağı, kuyruk yağı, süzme zeytinyağı, iç yağ gibi yağlardır. Eğer genç yaşta ve çabucak ölmek istiyorsanız, bu gayeye matuf olarak, margarinin bilinen önemli yararları ise şunlardır: Koroner kalp hastalığına neden olur. Şeker hastalığına yakalanma riskini artırır. Astım hastalığına neden olduğu iddialar arasındadır. Bağışıklık sistemini zayıflatır. Çocukların ve hatta anne karnındaki bebeklerin dahi fiziksel gelişimlerini olumsuz etkiler. Anne sütünü azaltır ve kalitesini düşürür. Kolesterolü yükseltir. Tansiyon hastalığına neden olur. Margarin kullananların, kullanmayan kişilere oranla kansere yakalanma riskleri beş kat daha fazladır…

(ﺭﻏﺒﺖ) İstek, arzu, alâka, meyil, itibar, teveccüh.
(ﻣﻌﻄﻮﻒ) Yöneltilen, yüklenen, isnat edilen, birine âit olan.
(ﻧﺘﻴﺠﻪ) Bir olay veya durumun sonunda meydana çıkan olay veya durum, sonuç.
(ﻃﺒﻴﻌﺖ) İnsan dışındaki canlı ve cansız varlıkların hepsi, doğa.

Share