Etiket: Osmanlı

Read More

PAŞA’DAN İNGİLİZLERE REST

Medine’de İngilizlere karşı yürüttüğü iki yıldan uzun süre destansı müdafaa ile ünlenen Çöl Kaplanı Fahreddin Paşa’nın Mısır’daki esareti sürüyor. Medine’de bin bir türlü zorluk altında olmasına rağmen İngilizlere ve yerli destekçilerine pes etmeyen Paşa, Osmanlı Devleti’nin ve Müslümanların yüksek menfaatleri öne sürülerek ikna edilebilmişti.

Share
Read More

Osmanlı Haritalarında Sahtecilik

Son yapılan ölçümlere göre Osmanlı Devleti’nin Afrika’daki sınırlarının ekvator çizgisini de geçerek Mozambik’in kuzeyine kadar genişlemiş olduğu tespit edildi. Afrika’daki sınırların bu denli genişlemesindeki başat aktörün Özdemir Paşa olduğu kaydedilirken, Batılı sömürgeci devletlerce çizilen ve çizdirilen Osmanlı haritalarında, ülkenin Afrika’daki hâkimiyet alanının Kuzey ve Kuzeydoğu Afrika’yı kapsayan ince bir hat şeklinde resmedilmesi ise haritalarda sahtecilik iddialarını gündeme getirdi.

Share

KORSAN HANEDAN OPERASYONU

Ykavalaliılın ilk 8 aylık döneminde ünlü markaların taklitlerinden oluşan 1 milyon 934 bin 513 korsan ürün ele geçirildi. El koyulan korsan ve taklit ürünler arasında kitapların başı çektiği görülürken, minyatür, hat, muska hatta tılsımlı gömleklerin de revaçta olduğu tespit edildi. Piyasaya sürülen sahte ürünler arasında en ilginç bulunanı ise korsan hanedan oldu.

Ele geçirilen korsan ürünlerle ilgili 293 bin kişi hakkında da yasal işlem uygulandığı bilgisine erişilirken; operasyonların sadece birisinden gerekli neticenin alınamadığı öğrenildi.

Share