AÇIKDENİZDE DEHŞET

300Uluslararası sularda fırtınaya yakalanan ve bazı üst düzey devlet görevlileri ile bunlara refakat eden hizmet personelini taşıyan gemide dehşet anları yaşandı! Can pazarının yaşandığı gemiden haber merkezimize ulan bilgiler şunlar…

Tarih Gastesi muhabiri Şeyh Sadi Şirazi Hazretlerinin “Gülistan” adlı eserinde verdiği bilgilere göre, yürekleri ağızlara getiren olay, şöyle gelişti: Daha önce hiç deniz yolculuğu yapmamış bir hizmet personeliyle, üst düzey bir devlet görevlisi aynı gemide yolculuk yapıyordu. Hizmet personeli korkudan tir tir titriyordu. Tir tir titremekle de kalmıyor; korkusundan etrafı velveleye veriyordu. Gemidekiler, hizmet personelini yatıştırmak için çok uğraştılar. Ancak, tüm çabalara rağmen hizmet personeli bir türlü sakinleşmedi. Bunun üzerine gemide bulunan üst düzeyli devlet görevlisinin de keyfi kaçtı, tedirgin oldu. Herkes çaresizdi. Bu sırada bir adam atıldı öne. “İzin verirseniz onu sakinleştireyim” dedi. Zaten çaresizlikten eli kolu bağlanan üst düzey devlet görevlisi: “Peki” dedi “Ne yaparsan yap, yeter ki sussun şu adam…”
Bunun üzerine, hizmet personelini sakinleştirme görevini üzerine alan adam; personelin denize atılmasını emretti. Bağırıp, çağıran personeli suya attılar. Suya atılan personlin birkaç kez batıp çıktığı gözlendi. Panik içinde “Boğuluyorum! İmdat! diye bağırırken, yakalayıp, gemiye çıkardılar. Güvertenin bir köşesine bıraktılar. Personelin bundan sonra sessiz ve usulca oturmaya başladığı, duruma şahit olanlarınsa şaşkınlıklarını gizleyemedikleri gözlemlendi. Herkes gibi şaşıran üst düzey devlet görevlisi de neden öyle yaptığını sordu adama. Adamın, üst düzey devlet görevlisinin sualini şu şekilde cevapladığı kaydedildi: “Gemideki huzur ve güvenin farkında değildi. Suya düşünce; değerini anladı…”
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Şeyh Sadi Şirazi Hazretlerinden ise şu şekilde bir yorum geldi: “Ey karnı tok kişi! Arpa ekmeği sana hoş görünmez. Sana çirkin görüneni, başkası sevebilir. Cennet ehline Araf, Cehennem görünür. Oysa cehennemliğe sor; ‘Araf Cennetir.’ der.”

Share